Randka z kulturą-muzea w Łodzi

Zabierani przez rodziców, czy różnorakie wycieczki szkolne, głównie za młodu, gdzie przechadzamy się między eksponatami obojętnie, szybko tracąc zainteresowanie często nie zdając sobie sprawy, że mamy do czynienia z dziełami sztuki, czy eksponatami, które najlepiej są w stanie udokumentować przeszłość. Jeśli jednak coś faktycznie nam się spodoba, zostanie wyparte przez duże ciekawsze sytuacje, których doświadczymy pozostawiając w tamtym miejscu pustkę, jak było to w moim przypadku-wiem, że zwiedziłem większość z nich, o ile nie wszystkie, gdzieś szumi pytanie gdzie? Korzystając z czasu spędzonym w rodzimym mieście, postanowiłem odkurzyć nieco pamięć i wybrać się na randkę z kulturą i zwiedzić część muzeów w Łodzi, oto i one:

1. Mauzoleum na Radogoszczu (więzienie).

W styczniu miała miejsce 71 rocznica, masakry jakiej Niemcy dopuścili się na więźniach, zaraz przed „wyzwoleniem” miasta przez armie czerwoną.czerwoną. Zginęło wtedy blisko 1500 osób, przy zaledwie 30 ocalałych.Obiekt mimo celu do, którego został przekształcony z fabryki włókienniczej Samuela Abbego, jest bardzo ciekawy. Mocno oddziałuje na wyobraźnie, względem sadystycznych niemieckich oprawców i okrucieństw, jakich się dopuszczali – w momencie oglądania ekspozycji i pochłaniania nowych informacji, czułem do nich większą nienawiść niż do ruskich! Na jednej z sal, jest wystawa obrazująca funkcjonowanie więzienia, martyrologie, warunki życia, jak i zbrodni, która miała tu miejsce. Druga sala natomiast poświęcona jest Łodzi w okresie wojny i okupacji niemieckiej.W postaci bonusu, dla wielbicieli ciężkiej artylerii na „tyłach” muzeum, jest niewielki dziedziniec, na którym znajdziemy kilka eksponatów-działka przeciwlotnicze, armaty czy haubice.

Wejście: za darmo

DSC_0114pizap.com14557251110981

2. Stacja Radegast.

Jest to jeden z najważniejszych obiektów związany z łódzkim gettem,skąd wywożono tysiące ludzi do obozów zagłady. Zaraz obok stacji stoi pociąg z trzema bydlęcymi wagonami w których przewożeni byli więźniowie. Wejście na obiekt ponownie za free. W środku budynku znajdziemy informacje dotyczące „getta Litmannstadt” i wielu zagadnień jak i wydarzeń z nim związanych. Ponadto biogramy,wspomnienia i archiwalne fotografie. W innej części zaznaczony został wielonarodowościowy charakter Łodzi oraz wpływ ludności żydowskiej na jej rozwój.

Wejście: za darmo

DSC_0120pizap.com14557254297911

3. Biała fabryka Geyera.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *